Wycięcie migdałków

Każdy z nas zapewne słyszał bądź doświadczył usunięcia migdałków. Czy to u siebie, kogoś bliskiego czy znajomego.

Migdałki w organizmie człowieka są elementem układu immunologicznego.

Migdałki pełnią jedną, zasadniczą funkcję – obronną. Ich zadaniem jest produkcja przeciwciał, które pomagają organizmowi w walce z infekcjami oraz alergenami; najbardziej aktywne są w wieku dziecięcym. Z biegiem czasu, gdy człowiek nabiera odporności, migdałki zaczynają zanikać. W prawidłowym, niezaburzonym trybie, około 5 roku życia, zanika migdałek gardłowy (trzeci migdałek), później dochodzi do powolnej „dezaktywacji” migdałków podniebiennych (u nastolatków), natomiast ostatni swoją funkcję przestaje pełnić migdałek językowy (około 30-40 roku życia).*

U dzieci z Autoimmunologicznym Zapaleniem Mózgu bardzo często obserwuje się znaczną poprawę w funkcjonowaniu po usunięciu migdałków. Powodowane jest to tym, iż najczęściej migdały są siedliskiem bakterii,w tym tych wywołujących Zespół Pandas, czyli streptococus.

Paulinka nigdy nie miała problemów z migdałami. Jednak z uwagi na diagnozę zespołu pandas stanęliśmy przed dylematem – czy usunąć migdałki?

Lekarz prowadzący Paulinkę zalecił ich usunięcie. Laryngolog powiedział, że nie ma powodów laryngologicznych do ich usunięcia, jednak neurologicznie tak i decyzje kazał podjąć nam.

Postanowiłam skonsultować się z kolejnym lekarzem (Dr n. med. Victoria Barylyak – Otorynolaryngologia, audiologia – dziecięca i dorosła).

Pani Doktor obejrzała wyniki badań: rezonans, tomografia, badania krwii. Bardzo dokładnie Paulinkę zbadała, wypytała o wszystko. Potwierdziła to, co mówił nasz laryngolog – trzeciego migdała Paulinka prawie nie ma (jest już duża), podniebienne są ładne i szkoda je usuwać, bo są ważnym elekemtem układu immunologicznego.

Zatelefonowała do naszego lekarza prowadzącego, z którym współpracuje (Dr. Kirill Shlyapnikov – Neurolog, immunolog kliniczny) i wspólnie podjęli decyzję, że migdały zostają do obserwacji.

Paulinka aż podskoczyła z radości, bardzo nie chciała operacji.

Warto zasięgnąć opinii kilku lekarzy, a nie opierać się na jednej. Usunąć migdały można tylko raz. Niestety tak często jak obserwuje się poprawę po zabiegu, tak samo często jest ogromne pogorszenie.

Na portalu zrzutka.pl jest prowadzona zbiórka na leczenie Paulinki. Zapraszamy serdecznie: https://zrzutka.pl/ypsj6j

Udostępnij! 😀

Dodaj komentarz